Hrad Rožmberk

informace, historie, tipy na výlety

hrad Rožmberk hrad Rožmberk hrad Rožmberk

Tipy na výlety v okolí hradu Rožmberk

Hrad Nové Hrady

Jižní Čechy mají plno krásných staveb a malebných koutů hodných nejedné vaší návštěvy. Zkuste na svých toulkách zamířit na hrad Nové Hrady, umístěný nedaleko rakouských hranic v Novohradských horách. Najdete ho stát na ostrohu nad Novohradským potokem a říčkou Stropnicí. Hrad byl postaven během první půlky 13. století a podle prvním písemných pramenů vlastnil zdejší panství Ojíř z Lomnice. Hradu hrozilo na konci 16. století stržení, ale došlo k likvidaci jenom některých částí po dvou zásadních katastrofách – první bylo vznětí střelného prachu ve věži v roce 1579 a druhou silné zemětřesení roku 1590.

Nové Hrady vlastnili i další významné rody, kromě Landštejnů i Rožmberkové, Švamberkové a Buquoyové. Hrad byl také v zástavní držbě . Na konci druhé světové války měla na hradě velitelství rudá armáda. Po válce byl majetek zkonfiskován a stal se státním. Během padesátých let se hrad částečně zpřístupnil díky expozici skla. V 80. letech došlo na rozsáhlou rekonstrukci a od roku 2000 se zde prezentují nové expozice.

Při návštěvě si můžete vybrat ze tří prohlídkových tras. První trasa „Hrad“ vás povede místnostmi zaměřené na historii rodu Buquoyů, které jsou zařízeny ve stylu poloviny 19. století. nahlédnete do rodové síně slávy, knihovny s více jak patnácti tisíci svazky a na expozici sklářství. Druhá trasa „Byt panského úředníka“ je 30 minut dlouhá trasa a seznámí vás s byty panských zaměstnanců. Připraveno je pět pokojů s exponáty nábytku novohradského lékárníka.

Třetí trasa „Hradní příkop“ se koná bez průvodce a zabere vám přibližně čtvrt hodiny. Podíváte se na jeden z největších příkopů, které byly vyzděny na našich hradech. Hradní příkop má výšku zdi od 9,5 do 13 metrů.

Hrad Nové HradyHrad Nové Hrady

Třeboň

Třeboň je zajímavým městem, kde můžete na svých výletech obdivovat řadu historických objektů, pamětihodností a pěkné přírody. Přijďte se podívat na zámek, Schwarzenberskou hrobku, kostel svatého Jiljí, kostel Panny Marie Královny, dům Jakuba Krčína, Mariánský sloup, Augustiánský klášter a další zajímavosti co navštívit v Třeboni. Městskou památkovou zónu obklopují hradby a již stovky let je město známé, že se dovnitř dostanete jenom branami. Vstupní brány se nazývají  podle měst, ke kterým směřují. Nejkrásnější a zároveň nejstarší je Svinenská brána. Třeboň je rovněž rájem rybníků a kaprů. Proslulý je rybník Svět, kde se v sádkách stále mrskají ryby a místní restaurace vám připraví tradiční rybí speciality. Na Třeboňsku vzniklo i mnoho dalších rybníků, například Starý a Nový Hospodář, Bošilecký rybník, Horusický rybník, Rožmberk, Dvořiště, Záblatský rybník a jiné. Na zámku Třeboň sídlil Vok z Rožmberka, který se postaral i o stavební úpravy během let 1479 – 1482. K dalším přístavbám a úpravám došlo za Jindřicha z Rožmberka a za Petra Voka. Státní zámek Třeboň obklopuje malý zámecký park a vy se můžete rozhodnout pro jednu ze tří prohlídkových tras. Čekají vás Rožmberské renesanční interiéry, Soukromá Schwarzenbergská apartmá, konírna, psí kuchyně a kasematy. Historie města Třeboň zasahuje až do období okolo poloviny 12. století,  o založení se postaral  Vítek z Prčic. Mezi významné majitele města patřili Rožmberkové, kterým se úspěšně podařilo město rozvíjet. Třeboň je rovněž lázeňským městem, kde se ve dvou komplexech nabízí procedury s léčebnou rašelinou. Jedná se o Bertiny lázně a lázně Aurora. 

Zámek TřeboňRybník Svět

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou se pyšně vypíná na příkrém ostrohu řeky Vltavy. Královský hrad založil ve 13. století král Přemysl Otakar II. Byl postaven jako strážný hrad. Během své existence se čtyřikrát přestavoval a současná novogotická podoba pochází z roku 1871. Stavbu zajistil rod Schwarzenbergů, především šlo o Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho manželku Eleonoru. Inspirací jim byl zámek Windsor. Zámek Hluboká nad Vltavou vás jistě upoutá již z dálky svým vzhledem. Po vstupu do objektu můžete obdivovat pěkný park s mnoha záhony s barevnými květinami a cizokrajnými dřevinami. Na zámku si můžete vybrat hned z několika prohlídkových okruhů. Reprezentační okruh vám nabídne to nejlepší, co na zámku mají. Během druhého okruhu nahlédnete  do soukromých šlechtických apartmá a při třetí prohlídce očekávejte nefalšovanou zámeckou kuchyni a zámeckou věž. Co zajímavého i na zámku prohlédnete? Nalákat vás může ložnice kněžny Eleonory s nádhernými lustry a vitrážemi. Ranní salón vám odhalí nádherné kusy nábytku a dechne na vás atmosféru anglických ranních salónů, kde se dají otevřít dveře a vejít na terasu. Uniknout vám nemohou velmi hodnotné tapisérie utkané v Bruselu během první poloviny 17. století. Spatříte je ve velké jídelně a ztvárňují různá přísloví. V knihovně s kazetovým stropem byste napočítali více než dvanáct tisíc zajímavých knih. Umístěny jsou ve vyřezávaných policích. Vrchcáby se dříve hrály v kuřáckém salonu, kde si dnes nezakouříte před krbem z bílé žuly, ale můžete se podívat na hrací stoly. Více informací: www.zamekhluboka.info

Zámek Hluboká nad VltavouInteriér zámku Hluboká nad Vltavou

Hrad a zámek Český Krumlov

Jihočeský kraj má pro milovníky historických objektů připraveno řadu zajímavostí a určitě nemůžete zapomenout ani na velkolepý zámecký a hradní komplex Český Krumlov. Jedná se rozlohou o druhý největší komplex na našem území a roku 1989 byl vyhlášen přísně chráněnou kulturní památkou a v roce 1992 zapsán do seznamu UNESCO. Hrad a zámek Český Krumlov byl postaven na vysokém skalním ostrohu, z jižní strany obtékajícím Vltavou a ze severní potokem Polečnice. Město obklopuje Blanský les a šumavské předhůří. Do předhradí lze vstoupit buď ze čtvrti Latrán, Zámeckými schody nebo Červenou branou. Dopřát si tady můžete hned několik prohlídkových tras a pokud chcete zvládnout všechno zajímavé, jeden den vám určitě nestačí. Na první prohlídkové trase se podíváte do barokních interiérů. Eggenberský sál vám představí rodovou portrétní galerii s osobnostmi štýrského rodu. Ve středu místnosti uvidíte nádherný zlatý kočár. V barokní jídelně si všimněte tapiserií z cyklu Decius Mus podle předloh Rubense. V Baldachýnovém pokoji se dříve konverzovalo a hrálo. V obrazárně visí díla od holandských, italských, flámských a německých malířů druhé poloviny 17. století. Pánský salon obsahuje kuřácký stůl a sbírku dýmek. Dámský salon vám ukáže porcelán a květinová zátiší. Nakonec se dostanete i do Maškarního sálu s rokokovými malbami. K hlavním atrakcím patří také barokní divadlo s původními a skvěle zachovanými kostýmy, kulisami, jevištěm, hledištěm, rekvizitami, osvětlovací a jevištní technikou. Vystoupat můžete na válcovou věž s arkádovým ochozem, odkud se podíváte na Českokrumlovsko a na protékající řeku Vltavu. Podívejte se na další inspirace kam na výlet v Českém Krumlově a okolí

Hrad a zámek Český KrumlovOtáčivé hlediště u zámku Český Krumlov

Klášter Zlatá Koruna

Cisteriánský klášter Zlatá Koruna najdete přibližně osm kilometrů od města Český Krumlov, v obci Zlatá Koruna. Byl založen v roce 1263 českým králem Přemyslem Otakarem II. a ke zrušení došlo v roce 1785. Ve středu nádvoří roste již od druhé poloviny 18. století lípa, tehdy zde byl opatem Bohumír Bylanský. Během prohlídky vás čeká procházka Malým konventem, kde se ve středověku mniši věnovali činnostem spojených s provozem klášterní nemocnice. Až do 17. století se sem soustředil klášterní život. V roce 1697 zde byl založen noviciát. Součástí kláštera Zlatá Koruna je Kaple Andělů Strážných, kam se původně do prvního poschodí vcházelo točitým schodištěm, to bylo ubouráno v době kdy se zřizovala hudební kruchta. Schodiště nesmělo chybět a přistavělo se zvenku. Velký konvent s křížovou chodbou byl hodně zničen husity a zbyly z něho jenom holé stěny. S opravami a dostavbou se začalo ve druhé polovině 17. století a křížová chodba se dočkala maleb od Lukáše Planka s výjevy s dějin cisteriánského řádu. Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v sobě ukrývá nejlépe zachované barokní varhany na našem území z let 1698 – 1699 od varhanáře Mikuláše Christaindla. Dokončil je varhanář Abrahám Starcek. Fraterie sloužila k denní práci mnichů a od 17. století se tady nacházela knihovna s více jak tři tisíci svazky. Nacházely se zde pracovny pro mnichy a latriny. Kapitulní síň byla postavena na konci třináctého století, najdete zde zobrazení Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské. Nechybí ani refektář, klášterní jídelna s barokními freskami.

Pohled na Zlatou Korunu - napravo klášter

Zámek Kratochvíle

Renesanční zámek Kratochvíle najdete kolem dvou kilometrů na severozápad od města Netolice. Dříve se zámek využíval jako lovecké letní sídlo. Během prohlídkové trasy se představí renesanční interiéry. Vnoříte se do doby, kdy zde působili poslední Rožmberkové – Petr Vok a Vilém z Rožmberka. Prohlídková trasa začíná v kapli Narození Panny Marie, seznámíte se s historií, podíváte se na malířskou a štukovou výzdobu, na bohatě zdobenou klenbu kaple, na pašijový cyklus namalovaný na rámech. Dále se podíváte na manýristickou renesanční zahradu, kde rostou zemědělské plodiny a byliny v geometrických obrazcích. V hlavní stavbě se nejprve podíváte do vstupního sálu malovanými loveckými výjevy. V pokoji v přízemí můžete obdivovat nově připravenou expozici o zálibách a životě Jana Zrinského a jeho otce Mikuláše. Vřetenovým schodištěm se přemístíte do pokojů, věnovaných Petru Vokovi. Projdete si pracovnu, pánskou ložnici, předpokoj s dobovým inventářem. Od června 2009 je  zpřístupněn Velký horní sál s vlašským krbem, kde se konají různá společenská setkání. Zlatý pokoj užíval Vilém z Rožmberka a Zlatý sál je skvostem zámku Kratochvíle, kde vás ohromí bohatá výzdoba a malovanými tapetami s brokátovým vzorem. Další informace www.zamekkratochvile.cz

Zámek KratochvíleZámek Kratochvíle

Hrad Rožmberk

hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk najdete ve městě Rožmberk nad Vltavou v jižních Čechách. Hradní komplex tyčící se nad meandry Vltavy je tvořen dvěma samostatnými stavbami - Dolním a Horním hradem.

Byli jste už?

Český ráj patří mezi nejzajímavější místa u nás. Je také vyhledávaným cílem pro množství památek. Mezi opravdu ty pěkné patří i hrad Kost.

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hradrozmberk.info

Hrad Rožmberk