Hrad Rožmberk

informace, historie, tipy na výlety

hrad Rožmberk hrad Rožmberk hrad Rožmberk

Prohlídky na hradu Rožmberk

Hlavní prohlídková trasa

První trasa – Buquoyské sbírky – hlavní prohlídkový okruh

Během prohlídky se vám představí interiér prvního patra a přiblížíte si čas za posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Rovněž nepřijdete o setkání s rodem Buquoy, držící hrad až do konce druhé světové války. Již v polovině devatenáctého století zde vzniklo rodové muzeum zaměřené na slávu rodu pocházejícího z Francie. Projdete vstupní halou s ozdobeným schodištěm ze dřeva, zajdete do Křižácké galerie s portréty různých fiktivních velitelů křížových výprav. Podíváte se také do Rytířského sálu, zbrojnice se zbraněmi a zbrojí z rozličného historického období. Hradní obrazy malovali slavní malíři, mezi jinými – Karel Škréta, J. Kupecký nebo N. Grund.

Druhá trasa –  soukromé pokoje

Ve druhém patře se podíváte na expozice zaměřené na soukromí šlechtického rodu Buquoy, zaměřené na obdobé kolem poloviny 19. století. Jiří Jan Jindřich Buquoy nechal tyto pokoje pro svou rodinu připravit v době, kdy na hradě vznikalo rodové muzeum. Pokoje jsou po obsáhlé rekonstrukci a uvnitř najdete většinu původního vybavení. Prohlídka zahrnuje jídelnu, hernu, pracovnu, salón a rovněž Anglickou věž. Na prohlídku můžete zajít i během zimních měsíců – i v této době je přístupná.

Třetí trasa – muzeum hrdelního soudnictví – katovna

Katovna se nachází ve sklepení a prohlídka trvá přibližně 20 minut. Návštěvníci jsou během výkladu seznámeni s historií hrdelního soudnictví a prací kata. Na konci prohlídky je možné si jednotlivé mučící nástroje prohlédnout.

 

Hrad Rožmberk - Dolní hrad

Otevírací doba

Listopad:
úterý – neděle– 11:00 – 13:00

Duben, říjen:
úterý – pátek – prohlídky začínají v 11 a 13 hodin
sobota, neděle, svátky – prohlídky se konají od 9 do 15,30 hodin

Květen, září:
úterý – neděle – prohlídky se konají od 9 do 15,30 hodin

Červen:
úterý – pátek – prohlídky se konají od 9 do 16,30 hodin
sobota, neděle, svátky – prohlídky se konají od 9 do 16,30 hodin

Červenec, srpen:
úterý – pátek – prohlídky se konají od 9 do 17 hodin
sobota, neděle, svátky – prohlídky se konají od 9 do 17 hodin

Poslední prohlídky začínají v uvedený koncový čas.

Hrad Rožmberk

hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk najdete ve městě Rožmberk nad Vltavou v jižních Čechách. Hradní komplex tyčící se nad meandry Vltavy je tvořen dvěma samostatnými stavbami - Dolním a Horním hradem.

Byli jste už?

na památné hoře Říp? Nejen zde budete mít krásný výhled, ale také navštivte Rotundu Svatého Jiří, symbol Českých dějin, kterou nechal postavit kníže Soběslav I.

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hradrozmberk.info

Hrad Rožmberk